Joki-kirjastot toimintaan 24.5.
Tietokantojen yhdistäminen sulkee Oulun Eteläisen kirjastot viikoilla 19 ja 20

Kiri- ja Tiekkö-kirjastot sekä Reisjärven kirjasto toimivat 24.5.2021 alkaen yhdessä Joki-kirjastoina. Tietokantojen yhdistämisen vuoksi Kiri-kirjastot (Haapavesi, Haapajärvi, Kärsämäki, Pyhäjärvi, Pyhäntä, Siikalatva) ja Tiekkö-kirjastot (Alavieska, Kalajoki, Merijärvi, Nivala, Oulainen, Sievi, Ylivieska) ovat suljettuina 10.–23.5. Reisjärven kirjasto on suljettuna 12.–23.5. Kirjastoautot eivät liikennöi 10.–23.5.

Verkkokirjasto joki.finna.fi avautuu 31.5.

Nykyiset verkkokirjastot poistuvat käytöstä 10.5. Joki-kirjastojen yhteinen verkkokirjasto osoitteessa joki.finna.fi avautuu 31.5. Sulun aikana ei ole mahdollista uusia lainoja, eikä tehdä varauksia. Joki-kirjastojen asiakkailla ei ole mahdollisuutta käyttää alueellisen eKirjaston aineistoja sulun aikana.

Palautuksia ei oteta vastaan sulun aikana

Sulkuajalle osuvat lainojen palautuspäivät ja varausten viimeiset noutopäivät siirtyvät automaattisesti sulun yli. Palautuksia ei sulun aikana oteta vastaan. Lainat ehtii palauttaa kirjastoon sen jälkeen, kun kirjastot avaavat ovensa 24.5. Sulkuajalta ei tule maksuja.

Vanhat kirjastokortit toimivat

Nykyiset kirjastokortit ja PIN-koodit toimivat myös Joki-kirjastoissa. Jos asiakkaalla on ollut kirjastokortti useampaan alueen kirjastoon, kannattaa käydä asiakaspalvelussa poistattamassa ylimääräiset asiakastiedot.

Myöhästymismaksut historiaan

Joki-kirjastojen yhteiset käyttösäännöt astuvat voimaan 24.5. Joki-kirjastot eivät peri myöhässä palautetusta aineistosta lainakohtaisia myöhästymismaksuja, mutta lähetettävät muistutukset ovat maksullisia. Asiakaskohtaisia maksukattoja ei ole. Ennen 24.5. kertyneet maksut peritään niiden syntymisaikaan kirjastossa voimassa olleiden käyttösääntöjen mukaan.

Seutukuljetukset jatkuvat kirjastojen välillä

Yhdistymisen jälkeen Tiekön, Kirin ja Reisjärven asiakkailla on käytössään alueen kaikkien kirjastojen kokoelmat yhdellä kirjastokortilla. Varaukset ja seutulainat ovat maksuttomia. Joki-kirjastojen toiminta-alueella on reilut 82 300 asukasta, joita palvelee yli 60 kirjastoalan ammattilaista. Joki-kirjastoilla on 18 toimipistettä ja 6 kirjastoautoa.

Kirjastojen väliset seutukuljetukset jatkuvat entiseen tapaan vuoden 2021 loppuun. Uudet kuljetusreitit suunnitellaan ja kuljetukset kilpailutetaan syksyn aikana. Seutukuljetus toimii 2022 alusta yhtenäisesti koko Joki-kirjastojen alueella.

 

Lisätietoja

Alavieska:
Ulla-Mari Kivi puh. 044 5395 268, e-mail: ulla-mari.kivi@alavieska.fi
Haapavesi ja Pyhäntä:
Sari Seitajärvi puh. 044 7591 252, e-mail: sari.seitajarvi@haapavesi.fi
Haapajärvi, Kärsämäki ja Pyhäjärvi:
Kirsi Nahkanen puh. 044 4456 206, email: kirsi.nahkanen@haapajarvi.fi

Kalajoki ja Himanka:
Joni Rahja puh. 044 4691 287, e-mail: joni.rahja@kalajoki.fi
Merijärvi:
Tuula Alin-Biari Musafiri: puh. 044 4776 271, e-mail: tuula.alin@merijarvi.fi
Nivala:
Päivi Holsti, puh. e-mail: puh 040 3447 346, e-mail: paivi.holsti@nivala.fi
Oulainen:
Inga Petäjäsoja, puh. 044 4793 214, e-mail: inga.petajasoja@oulainen.fi
Reisjärvi:
Anita Aho, puh. 040 3008 480, e-mail: anita.aho@reisjarvi.fi
Sievi:
Pirjo Tuomimäki, puh. 044 4883 237, e-mail: pirjo.tuomimaki@sievi.fi
Siikalatva:
Eveliina Lemmetyinen, puh. 044 5118 675, e-mail: eveliina.lemmetyinen@siikalatva.fi
Ylivieska:
Tuulevi Borén, puh. 044 4294 278, e-mail: tuulevi.boren@ylivieska.fi